Sent igår kväll addade en man mig på Skype, hur han fick tag på min Skype har jag ingen aning om - men det var iallafall en äldre man som adda mig, han försökte ringa upp mig där men jag klicka honom eftersom jag inte känner honom. Men han gav sig inte, han fortsatte ringa om och om igen via Skype och jag fortsatte klicka. Han börja då skriva en massa och skickade tillslut en bild där han satt och höll i sin snopp, han skrev även att han ville ha video sex med mig och började ringa upp mig ytterliggare igen via skype fast jag gång på gång på gång klicka honom. Jag gjorde tillslut print på allting innan jag blockade honom och ringde i nästa stund polisen. Polisen kommer förmodligen inte kunna göra något, men jag tycker ändå inte att detta är okej och jag har även blivit så mycket starkare efter att jag tillslut i början på detta året vågade polisanmäla våldtäkten som jag 2015 utsattes för. Även fast dem inte kunde gå vidare med mitt fall så insåg jag att det inte var så farligt att kontakta polisen. Så att jag tillslut anmälde våldtäkten gjorde mig så mycket starkare vilket resultera till att jag igår inte ens tvekade på att ringa polisen angående det som hände på Skype. Att hålla på så som han gjorde igår är långt ifrån okej och polisen sa att det skrivs som ett ofredande. Vissa kanske tycker att det var helt lönlöst av mig att anmäla det här eftersom detta förmodligen läggs ner. Men om man inte polisanmäler sånt här, hur ska man då någonsin kunna få en förändring i samhället? Polisen kanske inte gör så mycket, men samtidigt så vet man inte heller. Man kan ju aldrig veta om det finns fall som anmälts tidigare som kan vara avgörande för någon annans anmälan. Så jag fick mejla in den bilden till polisen medan jag hade henne i telefonen, och även print på allt det den mannen skrev till mig. Dock tror jag att inget kommer hända eftersom polisen sällan har tid att söka upp folk på internet, men ändå bättre med en anmälan. För man kan ändå aldrig veta om det kan vara avgörande för en annan utredning.
En grej som jag dock tycker att polisen gjorde väldigt fel var att skuldbelägga mig bara för att jag inte skrev rakt ut till honom att jag inte vill. Borde det inte räcka med att jag gång på gång på gång klickade honom när han flera gånger ringde upp mig på Skype? Bara det visar ju att jag inte ville ha någon kontakt, för hade jag velat så hade jag ju inte gång på gång klickat honom, då hade jag ju isåfall svarat. Jag bad dessutom inte om en bild där han sitter och håller i sin snopp, och när polisen dessutom själv först sa att det räknas som ett ofredande så förstår jag inte syftet med att sen skuldbelägga mig. Vart tog egentligen den där samtyckeslagen vägen? För enligt samtyckeslagen så får man ju inte göra något utan att fråga. Jag minns ju då när jag tillslut polisanmälde våldtäkten, jag berätta för den polisen jag fick då att jag först försökte streta emot och ta mig loss, men att jag sen blev som paralyserad och inte klarade av att göra mer motstånd, den polisen sa ju då att det inte spelar någon roll. Hon sa att det inte ens hade spelat någon roll om jag inte hade lyckats göra motstånd överhuvudtaget eftersom man ändå aldrig någonsin får göra något utan ett tydligt samtycke. Så borde då inte samma gälla på internet? För enligt lagen så ska ju samma lagar gälla på internet som irl. För varför skulle det vara mer okej att begå sexuella handlingar på internet utan ett tydligt samtycke? Jag klickade liksom denna mannen gång på gång på gång när han ringde mig på Skype vilket han märkte, men ändå fortsatte han och skickar sedan en bild där han sitter och håller i sin jävla snopp, vilket jag INTE bett om. Känner inte ens människan.
Vi säger att om man exempelvis blir misshandlad så ska man ju inte behöva be personen att sluta slå en, för har man vett i skallen så fattar man ju att det är olagligt att slåss. Samma sak gäller ju med alla olika sexuella handlingar, har man vett i skallen så fattar man att det där är olagligt så länge personen inte själv sagt klart och tydligt att det är okej. Sen det där att skicka snoppbilder till helt okända, bara det visar ju hur fel det verkligen är. Jag blev dessutom chockad igår kväll när detta hände, och blir man chockad så är det inte så jäkla lätt. För vem fan är beredd på att en helt främmande äldre man helt plötsligt addar en på Skype och börjar bombringa en där, för att i nästa stund skicka en bild på när han håller i sin snopp bara för att man klickar honom? Det är inte direkt något man räknar med precis. Polisen sa ju dessutom att det är ett ofredande, så fattar inte varför man då sen helt plötsligt ska skuldbelägga när det faktiskt var ett ofredande. Jag känner mig verkligen skuldbelagd av polisen och förstår hur alla andra tjejer känner sig som blivit skuldbelagda. Jag förstår varför många väljer att inte anmäla när man kan få ett sånt här bemötande, för tyvärr är jag ju inte den första som har råkat ut för ett sådant bemötande. Men polisen tog emot en anmälan iallafall och det skrevs som ett ofredande, så nästa vecka lär jag få brev av polisen om att en anmälan är gjord. Denna anmälan som jag gjorde kan ju även ha en stor betydelse för någon annan i framtiden.